W dzisiejszych czasach, nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd na wczasy. Jak wiadomo jest to spory wydatek, mocno obciążający rodzinny budżet. Kiedyś były tzw. wczasy pracownicze. Wiele zakładów miało swoje ośrodki, nie tylko nad morzem czy w górach, ale i w wielu innych miejscach. Obskórne pokoju i wspólne łazienki nikomu nie przeszkadzały. Szczęście gwarantowała woda, świeże powietrze i słońce. Za to czas wolny organizował tzw. kaowiec. Wieczorki taneczne, spacery czy ogniska, to tylko niektóre z przygotowywanych przez niego atrakcji.
Za to dzisiaj każdy może jechać gdzie chce i spędzać czas wedle własnego uznania. Pokój z łazienką, to już standard. Nikogo już nie dziwi ani nie zachwyca. Teraz standardem zaczyna być także dostępność SPA. Niestety niewielu stać na takie wyjazdy.
Obecnie istnieje jednak pomoc w postaci dofinansowania z tzw. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Taki fundusz mogą tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, zatrudnionych na pełny etat albo jednostki budżetowe (tutaj nie ma już obwarowań, co do ilości osób zatrudnionych). Należy dodać, że prywatni przedsiębiorcy czy spółki, fundacje mogą w ogóle nie tworzyć takich funduszy ze względu na brak środków. To czy jest dofinansowanie wczasów tzw. wczasy „pod gruszą” zapisane jest w zakładowym regulaminie pracy albo układzie zbiorowym. Ponadto dopuszczalne jest dopłacanie do różnych usług turystycznych, oferowanych w kraju, w tym także obozów i kolonii dzieci. Wysokość dopłat ustala się w zakładowym regulaminie funduszu. Natomiast pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zatrudniają mniej niż 20 osób mogą zamiast funduszu socjalnego wypłacać pracownikom jednorazowe świadczenie urlopowe.
Aby pracownik otrzymał „wczasy pod gruszą” lub świadczenie urlopowe musi skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Jednak należy pamiętać, że taka pomoc należy się raz w roku. Przy odpowiednio napisanym regulaminie pracy danego zakładu nie ma znaczenia, gdzie osoba wyjeżdża.
Jeśli chodzi o ZFŚS to zakład ma obowiązek wspierać także swoich byłych pracowników, w związku z tym emeryci, mogą starać się o dofinansowanie wczasów, na podstawie przedstawionych rachunków za swój pobyt.
Z dofinansowania wczasów mogą korzystać także osoby niepełnosprawne. Tutaj źródłem funduszy jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są to głównie organizowane turnusy rehabilitacyjne.
Należy zaznaczyć, że nie ma znaczenia czy dofinansowanie wypłacane jest jako „wczasy pod gruszą” czy świadczenie urlopowe, ważne jest, że to niezwykła pomoc dla wielu rodzin. Mimo że wypłacane kwoty nie pokryją w pełni opłaty za wyjazd, to są dużym wsparciem dla rodzinnego budżetu. Nie każdego stać, aby co roku wysłać dzieci na kolonie czy obozy, dlatego też jest to nieoceniona pomoc.