Poświst – 8,9 km pełnego flow
Singletrack Poświst Borowice to najdłuższa pętla w całym kompleksie Pasma Olbrzymy. Ma 8 932 m długości, przewyższenie +197 m / –202 m i jest podzielona na kilka sekcji. Charakter trasy to czysty „flow trail” – szerokie łuki, profilowane zakręty i płynne przejścia między fragmentami pozwalają na jazdę bez częstego hamowania.
Poświst prowadzi przez gęste lasy i fragmenty dolin, oferując zarówno spokojniejsze odcinki, jak i długie, szybkie zjazdy. Podłoże jest zmienne – od utwardzonej ziemi po korzenie i kamienie. W kilku miejscach pojawiają się kładki nad podmokłymi fragmentami oraz sekcje widokowe z panoramą gór.
To świetna trasa zarówno na klasycznym MTB, jak i na rowerze elektrycznym – wspomaganie silnika pozwala pokonać liczne podjazdy i powtórzyć pętlę kilka razy w ciągu dnia. Poświst uchodzi za wizytówkę Borowic i obowiązkowy punkt dla każdego, kto chce poznać klimat tras rowerowych w Karkonoszach.
Skrzat – 6,2 km intensywnej jazdy
Singletrack Skrzat Borowice liczy 6 231 m długości, z przewyższeniem +94 m / –95 m. Trasa jest interwałowa – naprzemiennie pojawiają się podjazdy i zjazdy, które wymagają utrzymania rytmu.
Skrzat prowadzi przez leśne zakamarki i doliny, a nawierzchnia bywa zmienna – od twardego gruntu po fragmenty korzeniste i kamieniste. Charakterystyczne są liczne zakręty, które nadają trasie dynamiczny rytm. Dzięki temu jazda jest wymagająca i satysfakcjonująca.
Na rowerze elektrycznym trasa pozwala objechać kilka pętli bez nadmiernego wysiłku, co sprawia, że jest chętnie wybierana przez osoby korzystające z e-MTB. Skrzat doskonale łączy się z innymi trasami – często zestawiany jest z Czartem i Błotnikiem, tworząc większy zestaw treningowy w Borowicach.