Wczasy z dofinansowaniem

Wyjazd na wczasy to wydatek, który dla wielu oznacza szereg wyrzeczeń przez cały rok. Szczęście mają osoby, które pracują w firma, które dofinansowują wakacyjne urlopy swoich pracowników, dzięki czemu mogą oni pojechać na zasłużony wypoczynek.
Wiele osób sądzi, że tzw. „wczasy pod gruszą”, jak zwykło się określać rodzaj dofinansowania, jakie dostają pracownicy na wakacje, otrzymują tylko osoby zatrudnione w państwowych zakładach. Choć forma ta jest spuścizną poprzedniego systemu, nie odnosi się tylko i wyłącznie do państwowych i samorządowych zakładów pracy. Wiele dużych przedsiębiorstw, dbających o sprawy pracownicze, zapewnia swojemu personelowi różne formy wsparcia finansowego, w tym także wakacyjny dodatek.
Najczęściej „wczasy pod gruszą” przysługują pracownikowi w przypadku wzięcia przez niego minimum dwóch tygodni urlopu (10 dni roboczych) ciągiem. Pracownik zobowiązany jest do złożenia wniosku o dofinansowanie i podanie miejsca, gdzie w tym czasie będzie przebywał. Od wewnętrznego regulaminu zakładu pracy zależy, czy dofinansowanie przyznawane jest przez wyjazdem pracownika, czy też po jego powrocie.
Niektóre przedsiębiorstwa, by mieć pewność, że członek personelu faktycznie wyjechał na urlop, wymagają dołączenia do wniosku (już po powrocie do pracy) rachunku czy jakiegoś zaświadczenia. W takim przypadku, aby otrzymać dofinansowanie i w zasadzie zwrot części poniesionych wydatków, pracownik musi pamiętać o dopełnieniu formalności będąc na wczasach.
Paradoksem jest, że tak zwane „wczasy pod gruszą” wymagają formalnego potwierdzenia i rachunku. Oznacza to, że pracownik chcący otrzymać finansowe wsparcie musi spędzić urlop w pensjonacie lub u osoby prywatnej prowadzącej działalność gospodarczą związaną z agroturystyką czy wynajmowaniem pokoi, a nie np. na polu namiotowym czy u osoby dorabiającej sobie podnajmowaniem pokoi we własnym domu. Jest to o tyle zaskakujące, że termin „wczasy pod gruszą” oznacza wypoczynek w namiocie, na wsi, a nie w hotelu. Cóż, pozostała zwyczajowa nazwa, choć określa dziś całkiem inny rodzaj wypoczynku.
Jeśli nie wiesz, czy przysługuje Ci taka forma wsparcia finansowego w Twojej pracy, zapytaj osobę odpowiedzialną za kadry lub zapoznaj się z regulaminem pomocy socjalnej. Na pewno znajdziesz tam informację, czy możesz ubiegać się o pomoc materialną na wypoczynek i jakie warunki musisz spełnić.
W prywatnych zakładach w gestii dyrektora czy prezesa leży ustalenie, czy personelowi przysługuje jakaś forma wsparcia. Niektóre firmy przyznają pracownikom premie wakacyjne, które są pewną formą dofinansowania urlopu, jednak pracownik nie musi wtedy określać miejsca swojego pobytu czy przedstawiać zaświadczeń.
Dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu to pomoc finansowa, która otrzymują pracownicy niektórych przedsiębiorstw i instytucji. Tzw. „wczasy pod gruszą” to uzależniona od dochodów forma wspierania pracowników, którym należy się minimum dwutygodniowy urlop na odprężenie i nabranie sił do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *