Wczasy w Karkonoszach

Co roku jeździsz na wczasy nad morze? Dość już masz zatłoczonej i brudnej plaży? Pora wybrać się na urlop w góry, a konkretnie w Karkonosze. Jest to pasmo leżące w Sudetach, a jego grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym ich szczytem jest mierząca 1602m n.p.m. Śnieżka, na której znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Góry te były świadkiem burzliwych dziejów historii i na przestrzeni wieków były we władaniu różnych narodów. Decydując się spędzić urlop u ich stóp na pewno nie będziesz tego żałować.

Głównymi miastami Karkonoszy są Szklarska Poręba i Karpacz, a także położona w dolinie stolica powiatu – Jelenia Góra, ze swoimi pięknymi zabytkami i Uzdrowiskiem Cieplice. Karpacz i Szklarska Poręba znane są przede wszystkim miłośnikom białego szaleństwa, ale atrakcji nie brakuje tam przez cały rok. Na turystów czekają setki kilometrów szlaków górskich o różnej długości i różnym stopniu trudności. Na szczególną uwagę zasługują schroniska górskie: „Na Hali Szrenickiej”, nieco wyżej „Szrenicę”, leżące na Przełęczy Karkonoskiej i dawnej granicy „Odrodzenie”, największe schronisko w polskich Sudetach – „Strzechę Akademicką”, najpiękniej położoną nad Małym Stawem „Samotnię” i ostatni przystanek przed Śnieżką - „Dom Śląski”.

Niezwykle urokliwym miejscem są Śnieżne Kotły, nad którymi góruje radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa, która kiedyś była schroniskiem. Koniecznie musisz zobaczyć dwa największe w okolicy wodospady: Szklarki i Kamieńczyka. Gdy zejdziesz już ze szlaków, odwiedź w Karpaczu: Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskie Muzeum Zabawek i Karkonoskie Tajemnice, gdzie poznasz sekrety tych gór. W Szklarskiej Porębie czekają na Ciebie: muzeum Dom Gerharta i Carla Hauptmannów, skrywająca pradawne tajemnice i przepiękne minerały Chatę Walońską JUNA, czy Muzeum Mineralogiczne.

Karkonosze od wieków zamieszkiwali hutnicy, laboranci i artyści, dlatego warto zwiedzić Leśną Hutę w Szklarskiej czy Studio Szkła Artystycznego „Pasja” w Karpaczu. Jeśli szukasz mocnych wrażeń w Szklarskiej Porębie, znajdziesz je na pewno w Parku Rozrywki „Esplanada” (z największą w regionie zjeżdżalnią grawitacyjną), Parku Linowym „Trollandia” i największym tego typu ośrodku – Parku Odkrywców, a ekstremalnych doznań dostarczy Szkoła Górska „Quasar, której Ośrodek Wysokościowy pozwoli Ci zmierzyć się z własnym strachem. W Karpaczu na turystów czeka Park Linowy „Tarzan”, funkcjonujący na nieczynnej skoczni narciarskiej Ośrodek Sportów Ekstremalnych „Orlinek” (również szkoła „Quasar”) oraz Letni Tor Saneczkowy i Alpejski Tor Bobslejowy ALPINE-COASTER.

Dzieci z pewnością ucieszy wizyta w DINOPARKU w Szklarskiej oraz Parku Bajek, Bajkowej Chacie i Prywatnym Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu.

Karkonosze są świetnym miejscem na spędzenie wczasów. Tych kilka wymienionych atrakcji to zaledwie ułamek tego, co czeka na turystów u stóp Śnieżki. Odwiedź Karkonosze, a na pewno nie będziesz się tu nudził i chętnie tu wrócisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *